Zaznana je sprememba časovnega pasu

Prosimo izberi časovni pas v katerem si trenutno:

Marko Ciciliani: SkylAR

Marko Ciciliani: SkylAR

location-iconTehnički muzej Nikola Tesla, Zagreb

O dogodku

Kupi karte oz vstopnice za Marko Ciciliani: SkylAR, 15.04.2023. v Tehnički muzej Nikola Tesla, Zagreb

Dvije žene, dva muškarca i biće nalik iguani – svi pod krovnim imenom SkylAR dva će tjedna prije početka službenog programa MBZ-a 2023. dočekivati ljude u prostoru proširene stvarnosti na različitim javnim površinama Zagreba. O čemu je zapravo riječ? Marko Ciciliani, skladatelj i intermedijalni izvedbeni umjetnik, rođen u Zagrebu, a stasao u Njemačkoj, Nizozemskoj i Engleskoj, u povodu MBZ-a 2023. osmislio je pet skladbi ili, kako ih naziva, minijatura za proširenu stvarnost. Taj će se svijet otključati svim zainteresiranim prolaznicima putem QR koda na plakatima postavljenim u javnim prostorima Zagreba. Upravo kako bi zainteresirao sve slojeve publike, od najpotkovanijih do onih koji se prvi put susreću s eksperimentalnim i alternativnim oblicima umjetnosti, Ciciliani je na plakate postavio uvodno spomenute likove u formi SF stripa, karakterističnoj za tehnofilsko razdoblje 1950-ih te vizualno razumljivoj i atraktivnoj gotovo svakom prolazniku. Tekstovi koje ti likovi izgovaraju moći će se poslušati kao snimljeni stvarni ili sintetizirani glasovi u slojevitom zvučnom okružju.

No, ispod popularne forme krije se snažan koncept utemeljen u gotovo pa znanstvenom istraživanju. Iščitavajući stripove iz 1950-ih, Ciciliani je ustanovio da se iza naglašenog tehnooptimizma toga razdoblja krije vrlo jasna težnja za društvenom podjelom u najširem smislu, a u kojoj bi pobjedu svakako odveo Zapad s SAD-om na čelu. Primijetio je da se u priču o tehnologiji kao putu k samorealizaciji i napretku čovječanstva vidno uplela agresija prema drugome i prema okolišu, primjerice, pokoravanje novih teritorija i eksploatacija prirodnih resursa. Ciciliani je stoga napravio eksperiment: zadržao je sporni oblik stripa i njegov mikrosvijet, ali je promijenio diskurs koji je u njemu dosad dominirao. Tako likovi u autorovu vizualno-zvučnom univerzumu počinju govoriti o ponovnom otkrivanju i rekonstrukciji onih dijelova sebe koje su potisnuli zahvaljujući patrijarhalnoj i racionalističkoj kulturi. Umjesto da eksploatiraju i potiču na osvajanje novih teritorija izvan poznatog vanjskog svijeta, oni govore o otkrivanju unutarnjeg svijeta i prihvaćanju istog kao fluidnog, ranjivog, izrazito senzornog sustava međuzavisnog od drugih takvih sustava.

Međuzavisnost čovjeka i okoliša za Cicilianija je najrelevantnija u jeku klimatske krize koju stalno naglašava. Intrigantnu, uvjetno rečeno znanstvenu strukturu djela usto tvori i audio-vizualno sugestivnim tematiziranjem kolonijalizma, antropologije životinja (s naglaskom na razmatranja teoretičarke Donne Haraway o objektivizaciji životinja), prvih iskustva (i zvukova) svemira i sl. Gomilajući reference iz različitih doba ljudske misli Ciciliani, kako će i sam naglasiti, želi isplesti heterogenu mrežu koja se opire svakom prvoloptaškom rješenju.

U sklopu izvedbe uživo na MBZ-u Ciciliani će izvesti različite dijelove iz pet minijatura koristeći projekcije, live-streaming i heterogeni višekanalni sound system, za koji su stručnjaci s Instituta za elektroničku glazbu i akustiku Sveučilišta za glazbu i izvedbene umjetnosti u Grazu pripremili prototip sferičnih zvučnika. Uz Cicilianija izvodit će i Jennifer Torrence, udaraljkašica i umjetnica eksperimentalne glazbe iz Osla. Torrence je i znanstvenica zainteresirana za tijelo i teatar (percussion theatre), a bila je i vođa dionice udaraljki Norveške arktičke filharmonije. Surađivala je s brojnim ansamblima i umjetnicima poput Øyvinda Torvunda, Yvonne Wu, Viole Yip, pa tako i MBZ-u bliske Sare Glojnarić.

 

Jennifer Torrence, udaraljke i performans                    
Marko Ciciliani, live elektronika, video i performans

Benedikt Alphart, tehnička podrška

______________________________ ______

Organizacija:

Muzički Biennale Zagreb

______________________________ ______

#musicbiennalezagreb 

Deli dogodek:

Kaj je Nadomestilo za izdajo vstopnice?

Nadomestilo za izdajo vstopnice pokriva en del stroškov, ki jih ima Entrio kot agencija za prodajo vstopnic za obdelavo transakcije, izdajo vstopnice in da ti omogoča, da uživaš v dogodku.

Entrio zaračunava nadomestilo za vsako kupljeno vstopnico, za vse načine plačila na internetu in na prodajnih mestih, ki med drugim pokriva stroške podpore Entrio kupcem, vzdrževanje strežniškega sistema, administracijo in druge stroške, povezane z izdajo vstopnice.

Višina nadomestila za izdajo vstopnice je včasih lahko odvisno od trgovskih dogovorov podjetja Entrio z organizatorjem dogodka.

Nadomestilo za izdajo vstopnice ni vračljivo.

Neveljavna promocijska koda

Prosimo poskusi ponovno čez 15 minut, v kolikor si prepričan, da je promocijska koda veljavna - možno je, da jo je sistem v tvojemu prejšnjem poskusu začasno rezerviral

Da ta spletna stran pravilno deluje in izboljšamo tvojo uporabniško izkušnjo, uporabljamo piškotke. Več informacij najdeš v Uporaba piškotkov (cookies).

  • Nujni piškotki omogočajo osnovne funkcije. Brez teh piškotkov spletna stran ne more pravilno delovati, in jih lahko onemogočiš s spreminjanjem nastavitev v svojem browseru.

  • Analitični piškotki nam pomagajo izboljšati spletno stran z zbiranjem in analizo podatkov o njeni uporabi.

  • Oglaševalski piškotki se uporabljajo za povečanje relevantnosti oglasov ki jih prejemaš.