This event has ended
You might be interested in this
This weekend!
DJ party
ONE DROP MUSIC 2nd BIRTHDAY WITH THE ELEMENT, BSSI…
Peti kupe
Stand-up comedy
"EPIZODA 29 BY LAJNAP - 3. IZVEDBA"
Klub Sax!
Live concert
TINA TURNER 85. BIRTHDAY CONCERT PARTY / The KrisT…
Klub Boogaloo
Live concert
Orkestar Josipa Cvitanovića uz kubansku divu Olvid…
Arsenal Zadar
More about the event
Buy tickets for Dame na strunama, 28.09.2024. in Dvorana Aula Magna, Zagreb
Dame na strunama
Koncert komorne glazbe nazvan Dame na strunama, treći je koncert ovogodišnjeg ciklusa Klasika na Mach, koji nastavlja niz različitih tematskih glazbenih zbivanja kojima se klasičnoj glazbi želi udahnuti svjež i kreativan zamah. Ovaj koncert okuplja glazbene entuzijastice s iskustvom solističkog i komornog sviranja, koje će kroz zajedničko muziciranje donijeti na pozornicu karakterističan ženski senzibilitet u sviranju komornih djela za različite gudačke sastave. Okupila ih je idejna začetnica projekta, violinistica Eva Mach, uz koju nastupaju Petromila Jakas na violini, Jasna Simonović i Tonka Philips na violama, te Petra Kušan na violončelu.
Na programu koncerta su dvije dovršene i dvije nedovršene skladbe, koje su odraz nesavršenosti u umjetničkom životu koja je realnost jednako u slučaju skladatelja kao i reproduktivnih umjetnika. Koncert započinje Schubertovim Gudačkim triom u B duru iz 1816. Jedini dovršeni stavak tada devetnaestogodišnjeg skladatelja iz nevjerojatno produktivnog trogodišnjeg perioda, odiše karakterističnim lirizmom i nježnim mladenačkim šarmom. Zatim slijedi Dvořákov Terzetto u C-duru, Op. 74, za dvije violine i violu, koji također potječe iz vrlo inspirativnog i bogatog razdoblja ovoga skladatelja, o čemu govori i činjenica da je napisan u samo tjedan dana. Kako se ansambl širi, uranjamo u mladenačku strast Sergeja Rahmanjinova. Gudački kvartet br. 1, koji je napisao 1890. kao sedamnaestogodišnji student, ostao je nedovršen kao i njegov sljedeći gudački kvartet, svaki sa po dva stavka. Kronološki posljednje djelo, Bruchov Gudački kvintet u Es-duru, iz 1918., za dvije violine, dvije viole i violončelo, labuđi je pjev osamdesetogodišnjeg skladatelja dvije godine prije smrti. Dugo smatran izgubljenim, rukopis ovog kvinteta otkriven je, objavljen te premijerno izveden tek u 21. stoljeću.
Dok će dame na strunama zajedničkim snagama interpretirati partiture od ranog do kasnog romantizma nastale unutar svega stotinjak godina, posebno pripremljena video projekcija će predstaviti neke od najznačajnijih pionirki gudačkog umijeća iz približno istog vremenskog razdoblja, koje su utrle putove budućim generacijama gudačkih umjetnica. Ova večer nudi više od glazbenog iskustva; to je počast izdržljivosti i briljantnosti gudačica u njihovom umjetničkom radu, ali i borbi za zastupljenost i pravu na individualnost, kako u prošlosti tako i danas.